دانلود رمان | نودهشتیا مرجع رمان رایگان با لینک مستقیم

با معجزه رمان، چندباره زندگی کنید

WhatsApp Image 2021 05 13 at 05.52.43 300x288 - با معجزه رمان، چندباره زندگی کنید

وقتی صحبت از رمان به میان می آید، عده ای بر اساس عقیده خود سخن می گویند که “این نوع کتاب چیزی جز وقت تلف کردن ندارد و باعث می شود که آدمی از زندگی خود عقب بماند و عملا در قبال این عقب ماندن هیچ سودی ندارد. ” این سخن را شاید بتوان بزرگترین توهین به این بخش مهم از ادبیات و نویسندگان و خوانندگان آن دانست. اما این عقیده، عقیده نو و تازه ای نمی باشد، بلکه از گذشتگان و شاید از همان قرن هجدهم که اولین رمان به معنی امروزی نوشته شد، این سخن وجود داشته است. اگر کمی درست تر به داستان نگاه کنیم، این عقیده ریشه ای عمیق تر دارد و در سده های قبل تر سعی در بر چیدن اصل و موجودیت کتاب را داشت. با این حال می توان گفت که این گونه ادبی این سخن تهدید آمیز را تبدیل به یک فرصت کرده و با نعل وارون زدن به آن خود را قوی و قوی تر کرده است. آنقدر قوی که امروزه نه تنها این گونه کتاب ها به شکل چاپی در اختیار مردم قرار می گیرند، بلکه اقبال مردم به آن به نحوی است که در دنیای تکنولوژی امروزی خواستار مطالعه این کتاب ها به شکل الکترونیکی می باشند. از این رو سایت معتبری چون کتابچین یکی از مهمترین و پر بارترین بخش های خود را به این گونه کتاب ها اختصاص داده است و با ایجاد امکان دانلود انواع رمان، چون  دانلود رمان عاشقانه، پلیسی، اجتماعی و …  به این خواسته مردم، پاسخ مثبت داده و باعث شده است که کتاب خوان ها در هر کجا که هستند، علاقه خود را ترک نکنند.

 

تعریفی برای رمان

اگر بخواهیم دقیق تر صحبت کنیم، باید ابتدا یک تعریف واحد و یک خطی از رمان بگوییم. این گونه ادبی را معمولا داستان بلندی می نامند که به شکل نثر نوشته شده باشد و عموما چیزی را در بستر واقعیت روایت کند. این تعریف چندین ویژگی را برای ما گوشزد می کند. اول این که این نوع ادبیات که به ظاهر جوان نیز می باشد، باید بلند باشد و داستان های کوتاه از این گردونه خارج می شود. بعد از آن نوبت به نوع نوشتار است که باید نثر باشد. این چنین می شود که ما آثاری چون ایلیاد و ادیسه هومر را از دایره رمان خارج می کنیم.  اما قسمت اصلی و مورد جنجال این سخن ما در عبارت ” بستر واقعیت ” نهفته شده است. در حقیقت رمان در اصل یک داستان است  و داستان در ذات خود یعنی دروغ و دروغ یعنی چیزی که واقعیت ندارد. این به ظاهر سفسطه ای درست است که نمی توان برای آن دلیلی آورد. اما اگر کمی زاویه دیدمان را عوض کنیم به واقعیت های پنهان بسیاری دست پیدا می کنیم.

اگر نوعی دیگر بخواهیم ” بستر واقعیت ” را نگاه کنیم و آن را تعریف کنیم و با مفهوم داستان آن را مخلوط کنیم در حقیقت به این نکته می رسیم که رمان دروغی است که واقعیت را میگوید. در حقیقت وقتی می گوییم داستان در بستر واقعیت اتفاق بیافتد یعنی کلیات فضای داستان و روابط و قوانین بین آن ها و … در فضایی اتفاق بیفتد که در دنیای واقعی آن را می بینیم و با آن آشنا هستیم. از این رو کتاب هایی مانند نارنیا و ارباب حلقه ها و هری پاتر از گروه مبحث ما جدا می شوند. بعد از این می توان روایتگری را آخرین ویژگی کتاب های رمان دانست. این ویژگی در حقیقت جذابیت اصلی را برای خواننده فراهم می کند و باعث می شود که خواننده دریچه قلب خود را به روی نویسنده و نوشته هایش باز کند.

index - با معجزه رمان، چندباره زندگی کنید

با معجزه رمان، چندباره زندگی کنید

سودی که خواهیم برد

اما تمام صحبت ها و تعاریف را کردیم که بتوانیم به سخن ابتدای متن پاسخ درست بدهیم و اگر مدعی هستیم رمان برای ما مفید است و در زندگی ما تاثیر دارد، باید آن را اثبات کنیم. مهمترین راه اثبات ما از مفهوم “بستر واقعیت” می گذرد. در حقیقت ما در این گونه ادبیات یک زندگی را می بینیم که برای ما روایت می شود. زندگی که در آن یک یا چند شخصیت اصلی دارد و در دنیایی اتفاق می افتد که ما آن را می شناسیم و روابطی در آن برقرار است که ما آن ها را به چشم دیده ایم. همه این ها یعنی این که ما با خواندن این گونه ادبیات به هر شکل و سبکش، چه رمان عاشقانه و یا جنایی و …( بر اساس نوع واقعیتی که می خواهد بیان کند،  متفاوت است )  یک تجربه جدید پیدا می کنیم. تجربه ای که هزینه ای بیشتر  از صرف زمان خواندن و پرداخت مبلغ کتاب، نداده ایم. تجربه در حقیقت توشه ای گران بها است که کمترین بهایش گرفتن درصد بالایی از عمر انسان است و به طور طبیعی انسان یک بار بیشتر نمی تواند زندگی را تجربه کند. اما رمان برای ما معجزه ای رقم می زند. این گونه ادبی به ما این قدرت را می دهد بی آن که بمیریم و دوباره زنده شویم، زندگی دیگری را تجربه کنیم. این تجربه یعنی به دست آوردن یک چشم دیگر برای دیدن اتفاقات از زاویه ای دیگر. این یعنی آموختن توانایی درست برخورد کردن با مسائل مختلف زندگی. در حقیقت این گونه کتاب ها به ما زندگی کردن را آموزش می دهند. چیزی که به طور طبیعی برای آموختن آن باید جوانی و زیبایی خود را به عنوان هزینه آن پرداخت کنیم.

دانلود رمان جدید

  • اشتراک گذاری
تبلیغات
https://98ia3.ir/?p=5967
لینک کوتاه مطلب:
نظرات این مطلب
  • Hasti
    جمعه 29 نوامبر 2019 | 11:45 ق.ظ

    نوشتن و خوندن رمان یعنی زندگی دوباره توی پوسته های جدید.یعنی کشف چیزای ناشناخته ای که تا حالا خبر ازشون نداشتیم. یعنی احساس کردن حس های مختلف و درک کردن اطرافیانمون. یعنی دنیای تازه ای که همه چیزش متفاوته. یعنی غرق شدن توی لذت و خوشی، غرق شدن توی منجلاب سختی و پستی بلندی های طاقت فرسا. زندگی همینه و زندگی کردن سخت نیست. ما هستیم که سختش میکنیم.
    متن بالا بسیار زیبا و تحسین برانگیز بود. از شما ممنونم.

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وبسایت

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات متنی
درباره سایت
بزرگترین سایت رمان داستان دلنوشته نودهشتیا
شبکه های اجتماعی
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " دانلود رمان | نودهشتیا مرجع رمان رایگان با لینک مستقیم " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.